Artykuł o współczesnej stomatologii - Stomatologia

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Bytom

Jakie kwalifikacje musi mieć dentysta

Każdy specjalista pracujący w danej dziedzinie medycyny musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, żeby mógł pracować w zawodzie. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o stomatologię. Lekarz dentysta, żeby mógł

Artykuł o współczesnej stomatologii - Stomatologia Leczenie kanałowe pod mikroskopem Bytom
świadczyć usługi stomatologiczne, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które zapewniają mu otrzymanie właściwego tytułu. Lekarz dentysta lub dawniej lekarz stomatolog, żeby otrzymać tytuł uprawniający do leczenia pacjentów, musiał ukończyć odpowiednie studia medyczne. Warunkiem, żeby zostać stomatologiem, jest skończenie pięcioletnich studiów dentystycznych, odbycie stażu podyplomowego oraz zdanie odpowiedniego egzaminu. Egzaminem, który zdają osoby chcące uzyskać tytuł lekarza dentysty, jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. W ramach studiów dentystycznych dostępne są różne specjalności, spośród których studenci posiadają możliwość wyboru. W zależności od wybranej specjalizacji może ona trwać od trzech aż do
sześciu lat. Wielu dentystów świadczy usługi z zakresu kilku specjalności stomatologicznych.


Sprzęt w gabinetach stomatologicznych

Współcześnie stomatologia korzysta z różnego rodzaju sprzętu, dzięki któremu zabiegi wykonywane w gabinetach dentystycznych są znacznie bardziej precyzyjne i bezpieczniejsze dla pacjenta. Gabinet stomatologiczny często jest dobrze wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a także pomaga w diagnostyce różnych problemów. Przykładowo w stomatologii mikroskopowej używa się mikroskopu do przeprowadzania leczenia kanałowego zębów. Zaś przy metodzie wybielania gabinetowego konieczne jest skorzystanie ze specjalnej lampy utwardzającej nałożony środek wybielający. Przy diagnostyce korzysta się ze sprzętu RTG, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie zauważyć problem. Sprzęt stomatologiczny jest istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać też o tym, że nawet najlepszy sprzęt medyczny nie jest w stanie zastąpić doświadczonego specjalisty, w tym przypadku lekarza dentysty. Dentysta wykonuje wszelkie zabiegi, sprzęt zaś jest jedynie narzędziem wspomagającym.


Podział na specjalizacje stomatologiczne

Stomatologia, tak jak wiele innych dziedzin medycyny, posiada własne specjalizacje. Można wyróżnić kilka specjalności stomatologicznych, które zajmują się określonym zakresem zabiegów stomatologicznych. Lekarz dentysta może wykonywać zabiegi z kilku różnych specjalności stomatologicznych, przykładowo takich, jak chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja. Innymi specjalnościami wyróżnionymi w ramach stomatologii są periodontologia, stomatologia dziecięca czy stomatologia zachowawcza z endodoncją. Specjalność stomatologiczną wybiera się na studiach dentystycznych, która odbywa się na zasadzie jednolitych modułów i w zależności od wybranej specjalności może trwać od trzech do sześciu lat. Można wyróżnić aż dziewięć specjalizacji stomatologicznych, a są to kolejno chirurgia stomatologiczna, chirurgia twarzowo-szczękowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna. Ponadto wyróżnia się jeszcze stomatologię dziecięcą, stomatologię zachowawczą, zdrowie publiczne oraz epidemiologię. Lekarz dentysta często oferuje usługi z zakresu różnych specjalności stomatologicznych.


Próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u dentysty, zwłaszcza przy współczesnym stylu życia, gdzie zęby są narażone na niekorzystne działanie wielu różnych substancji. Lekarz dentysta w ramach stomatologii zachowawczej zajmuje się leczeniem ubytków w zębie powstałych na skutek próchnicy. Próchnica zębów jest to nic innego, jak infekcja bateryjna, która atakuje tkanki zęba. Do powstawania próchnicy przyczyniają się cztery czynniki, które muszą wystąpić jednocześnie, ponieważ każdy z nich osobno jest niewystarczającym czynnikiem do wystąpienia infekcji. Tymi czynnikami są bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Gabinety stomatologiczne często oferują szeroki zakres usług dotyczący zarówno leczenia jak i profilaktyki próchnicy. Warto pamiętać o tym, że nieleczona próchnica może się przyczynić nawet do utraty zęba, dlatego tak ważne jest regularne chodzenie do dentysty na wizyty kontrolne. Stomatologia zachowawcza jest szeroką specjalizacją, której centrum zainteresowania stanowi leczenie i profilaktyka próchnicy zębów.


Jak znaleźć gabinet dentystyczny

W przypadku jakiegokolwiek problemu zdrowotnego często potrzebna jest pomoc specjalisty, który zdiagnozuje problem i zajmie się odpowiednio ewentualnym leczeniem. Dotyczy to również problemów związanych z uzębieniem, których diagnozą oraz leczeniem zajmuje się dentysta. Istnieje wiele gabinetów stomatologicznych, które oferują wykonywanie różnych zabiegów dentystycznych. Znalezienie dentysty, który zajmie się leczeniem zainfekowanych zębów, nie powinno być trudne, zwłaszcza w większych miejscowościach. Szukanie odpowiedniego specjalisty zajmującego się wykonywaniem potrzebnego nam zabiegu jest dość prostym zadaniem, ponieważ wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej. Poprzez wpisanie odpowiedniego hasła wyszukiwania, takiego jak na przykład dentysta i nazwa naszej miejscowości, możemy łatwo znaleźć stronę internetową gabinetu stomatologicznego. Wielu dentystów posiadających prywatne gabinety stomatologiczne posiada także własne strony internetowe, na których zamieszczone są wszelkie potrzebne informacje, jak chociażby zakres wykonywanych zabiegów dentystycznych.


Zakres usług chirurgii stomatologicznej

Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szereg różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.