Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Stomatologia

Implantologia Chorzów

Dzięki temu będziemy mieć pewność że

Dlaczego warto chodzić do dentysty? Niektóre osoby zastanawiają się, jak często powinniśmy chodzić na przegląd. Jest to bardzo ważne, ponieważ nasze zęby codziennie mają kontakt z bakteriami. Musimy dokładnie je oczyścić, a n

Co warto wiedzieć na temat nowoczesnej stomatologii - Stomatologia Implantologia Chorzów
a przegląd chodzić co najmniej raz w roku, a najlepiej co sześć miesięcy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stan naszej jamy ustnej jest prawidłowy.

Dobry stomatolog podpowie nam, które zęby wymagają leczenia w pierwszej kolejności. Ważne jest, aby nitkować zęby każdego wieczoru. Jeśli będziemy to robić, nie będziemy mieć problemów z pojawiającą się próchnicą i paradontozą. Dobry dentysta wyleczy nasze zęby bardzo dobrze. W opinii wielu osób istotne jest to, aby plomby dobrze się trzymały. Zależy to od materiałów i technik dentysty, do którego chodzimy. Dobrze jest wybrać gabinet dentystyczny, w którym będziemy czuli się dobrze pod każdym względem. Niektóre osoby chciałyby wybielić swoje zęby, ale boją się, że zniszczą sobie szkliwo. Warto wcześniej zapytać dentystę, jakie ma zdanie na ten temat. Efekt bielszych zębów możemy uzyskać również niektórymi pastami.


Niemałe znaczenie ma stan naszej jamy

Wiele osób stara się bardzo o siebie dbać. Myślimy o tym, aby nasza fryzura, ubiór i makijaż były dopasowane do okazji. Nie mniej ważne jest to, jak pielęgnujemy swój organizm od środka. Niemałe znaczenie ma stan naszej jamy ustnej i dlatego regularnie chodzimy do stomatologa.

Jaki wybrać gabinet dentystyczny, aby czuć się w nim naprawdę dobrze? Okazuje się, że jest to ważna sprawa, aby lekarz był sympatyczny i dobrze rozumiał nasze potrzeby. Wtedy jest nam znacznie łatwiej zapisywać się na kolejne wizyty. Czasem nasze zęby wymagają długotrwałego leczenia. Być może jest to wynik naszych zaniedbań lub po prostu zęby zaczęły nam się psuć z powodu innych chorów. Często mamy, które długo karmią swoje dzieci piersią, mówią że bardzo popsuły im się zęby. Może być to rezultat długiej laktacji, czyli pobierania z organizmu wszystkich wartości odżywczych dla dobra małego dziecka. Dobry dentysta podpowie nam, jakie metody leczenie będą dla nas najbardziej odpowiednie. Nie należy oszczędzać na zdrowiu.


I jak tu nie zgodzić się

Gabinet dentystyczny to miejsce, które powinniśmy odwiedzać systematycznie, ponieważ troska o zęby to rzecz priorytetowa. Niestety, zęby mają to do siebie, że co jakiś czas bywają z nimi problemy. Są oczywiście osoby, na których stomatolog nie bardzo ma szansę zarobić, bo mają one po prostu zdrowe zęby, ale to wyjątki. Jak by to było dobrze, gdyby zęby wyrastały nam raz na całe życie i później nie psuły się. Niestety, tak nie jest. Ale na szczęście żyjemy w czasach, kiedy dentysta ma do zaoferowania pacjentowi naprawdę sporo. Medycyna poszła do przodu, a więc i stomatologia nie pozostaje w tyle. Dzisiaj w gabinetach dentystycznych robi się już takie rzeczy, o jakich jeszcze ze dwadzieścia lat temu nikomu się nie śniło. I jak tu nie zgodzić się ze stwierdzeniem Hipolita Taine'a, dziewiętnastowiecznego filozofa francuskiego, który przekonywał sobie współczesnych, że jednym z trzech podstawowych czynników determinujących życie człowieka człowieka jest moment dziejowy, w którym egzystuje dana jednostka.


Błędne koło lęku przed dentystą

Zadziwiającym jest fakt, że w wysokorozwiniętym społeczeństwie wciąż pokutuje lęk przed wizytą u dentysty. Jak to możliwe, że dorośli, inteligentni, rozsądni przecież ludzie nie dbają o uzębienie? Przypuszczalnie przyczyn należy szukać w bolesnych - dosłownie - doświadczeniach z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinet dentystyczny odwiedzano dopiero w sytuacji kryzysowej, kiedy nieznośny ból zęba zmuszał do udania się po pomoc do specjalisty. Niestety dotyczyło to również dzieci. Bolący już ząb niejednokrotnie wymagał intensywnych zabiegów ze strony lekarza, nie zawsze przyjemnych. Sprawy nie poprawiał fakt, że stomatolodzy nie zawsze byli chętni do znieczulania zęba przy borowaniu. Tymczasem nawet niewielki ból w odczuciu przestraszonego dziecka, był z pewnością odczuwany dotkliwie. I choć teraz rzeczywistość gabinetów stomatologicznych jest zgoła inna, to w dorosłych już ludziach wciąż pozostał dziecięcy lęk. W ten sposób dorośli omijają gabinet dentystyczny szerokim łukiem, podświadomie obawiając się bólu. W ten sposób fundują sobie pogłębienie problemu z zębami. W efekcie prędzej czy później pojawi się próchnica, która pogłębiając się doprowadzi wreszcie do bólu. Takie sytuacje często kończą się leczeniem kanałowym lub resekcją zęba, co ponownie pozostawia za sobą złe wrażenie. W ten sposób dentysta nadal nie pozostaje na liście najpopularniejszych lekarzy, zaś problem pacjenta narasta. Zdecydowanie najrozsądniej byłoby raz przełamać rutynę błędnego koła i udać się na wizytę do stomatologa zanim dolegliwości bólowe w ogóle się pojawią


Specjalizacja trwa od trzech do sześciu

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


Wiadomo że już od pierwszego ząbka

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.