Wizyta u dentysty - nie daj się stresowi - Stomatologia

Dobry dentysta Gliwice

Alternatywne metody leczenia ubytków w uzębieniu

Od kilku lat coraz bardziej popularne stają się alternatywne, dość nieznane jeszcze metody leczenia zębów. Jedną z nich jest możliwość laserowego leczenia ubytków. Jest to metoda coraz bardziej popularna z uwag

Wizyta u dentysty - nie daj się stresowi - Stomatologia Dobry dentysta Gliwice
i na to, że jest to bardzo wygodny dla pacjentów. Laserowe leczenie zębów jest bowiem bezbolesne. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie to bardzo popularna metoda leczenia ubytków, ponieważ obecnie wielu pacjentów obawia się wizyt u stomatologa właśnie ze względu na bolesność zabiegów stomatologicznych. Te alternatywne metody leczenia zębów na razie są dość mało rozpowszechnione głównie ze względu na to, że nie jest to jeszcze do końca sprawdzona metoda, ale za kilka lat z pewnością będziemy świadkami prawdziwej rewolucji w stomatologii.

Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, że należy szczególną wagę przykładać do troski o własne uzębienie. Oczywiście, jest to korzystne dla naszego samopoczucia, ponieważ regularne wizyty u dentysty mogą sprawić, że zabiegi dentystyczne będą mniej bolesne. Istnieje również dodatkowa zaleta regularnych przeglądów stomatologicznych – przede wszystkim możemy zaoszczędzić w ten sposób wiele pieniędzy. Okazuje się bowiem, że rzadsze wizyty u dentysty wpływają na częstsze konieczności na przykład leczenia kanałowego, które jest bardzo drogie. Warto więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.


Zakres chirurgii stomatologicznej

Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:

ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
zabiegi na zatoce szczękowej ? w tym Operacja Caldwella-Luca oraz zabiegi wykonywane metodą endoskopową,
zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
leczenie nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg oraz guzów nowotworopodobnych,
operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna


Czy dieta ma coś wspólnego ze zdrowymi zębami?


Często w mediach słyszy się reklamy danego produktu spożywczego lub suplementu diety, który gwarantuje zdrowe, mocne włosy i paznokcie oraz gładką, jedwabistą skórę. Nasuwa się więc pytanie – czy dieta ma również wpływ na kondycje zębów? Prawdą jest, że dobrze dobrana i zbilansowana dieta ma ogromny pozytywny wpływ na cały organizm, nie powinno więc dziwić, że dotyczy to też zębów. Jest cała masa produktów, które są szkodliwe dla szkliwa, przez co zęby stają się słabsze i bardziej podatne na próchnicę. Część produktów nie ma wpływu na kondycję zębów, ale mogą pozostawiać przebarwienia, jak np. kawa czy czarna herbata. Istnieje także grupa produktów mająca pozytywny wpływ na uzębienie, jak rooibos, który zawiera fluor, czy ziele czystka.